czwartek, 20 marca 2014

500 porcelanowych twarzy FornasettiArtysta z Mediolanu, który z tym wspaniałym, włoskim miastem połączył wszystkie należące do niego przymioty. Jakie? Otóż z pewnością sztukę, modę, operę, a to zamknąwszy w wysmakowanym dizajnie. 
W latach 1913-1988 spędził tam większość swojego życia, jako malarz, rzeźbiarz, architekt wnętrz. 
Zasłynął z ponad 11 tysięcy projektów, na których w większości widnieje wizerunek jednej kobiety - sopranistki Liny Cavalieri. Podobno zobaczył 
ją raz w życiu, w XIX wiecznym magazynie. Dlaczego stworzył ponad 500 wariacji jej twarzy? Stwierdził, że kiedy zaczął , nie mógł już przestać. 
Z pewnością romantyzm tej historii przyczynia się również do sukcesu marketingowego przedmiotów wnętrzarskich sygnowanych marką Fornasetti.
Hipnotyzujące spojrzenie bohaterki, niekiedy zawadiackiej z wystawionym językiem, czy mrugnięciem oka. W rozmaitych scenach, minach, odgrywa rolę kurtyzany, wenecjanki, czy clowna. Zdobi dzisiaj wnętrza mieszczańskich loftów i rezydencji.

Paradoks sukcesu artysty polega na tym, że nie chciał tworzyć żadnej znanej marki, dla której kupowano by jego dzieła. Uważał, że w chwili, gdy się tak stanie, przestanie tworzyć "sztukę dla sztuki". Unikał wszelkiego zaszufladkowania, nawet w kwestii swojej narodowości. Twierdził, że bycie Włochem oznacza przypisanie do pewnego regionu. 
Jeśli tylko ktoś zagłębiał się w historię Włoch, ten doskonale wie, 
że od długiego czasu, a już szczególnie w Renesansie, kraj ten borykał się 
z brakiem poczucia narodowości. O tym pisał chociażby Machiavelli 
w "Księciu". Podział Italii na miasta - państwa i wojny między nimi doprowadziły do regionalizacji, dającej się odczuć do dzisiaj. Rozbieżność jest między północą, a południem. Każde z miast odczuwa swoją autonomię 
i ma pewną własną kulturę łącznie z charakterystycznym dialektem językowym. 
Chcąć nie chcąć Piero stał się dla Włochów niemalże bohaterem narodowym.

Wizerunki jego projektów to także nutka surrealizmu, w której dostrzeżemy interpretacje snów. Oprócz Liny Cavalieri zobaczyć można symbole słońca 
i księżyca, fasady renesansowych budowli, czy karty tarota.

Dzisiaj dorobek Piero Fornasettiego kontytuuje syn Barnaba Fornasetti. Dbając aby zachować dawny kunszt i rzemiosło. Wszystko jest wykonane ręcznie i ma stanowić swoisty przedmiot pożądania.

Spotkałam się w pracy ze świecami tej marki. Są faktycznie zachwycające. Palą się około 80 godzin. Nuty zapachowe są nieco delikatniejsze 
we "Florze" (bluszcz, konwalia, irys, jaśmin, tuberoza, drewno sandałowe, piżmo, płatki kwiatów pomarańczy). Natomiast "Burlesque", "Architettura" 
i "Silencio" mają nieco bardziej kadzidlaną i śmiało rzeknę -  uniseksową nutę (tymianek, lawenda, cedr, korzeń irysa, balsam tolu, kadzidło, brzoza, styrak, labdanum). Po właściwym wypaleniu świecy można ceramiczny pojemnik wykorzystać wedle swojego uznania. 
W ofercie znajdziemy szeroką gamę pięknych przedmiotów.
Tapety produkuje prestiżowa marka Cole&Sun. Od 1953roku wydawane są albumy. Porcelana zaś w formie: talerzy, filiżanek, kubków, stolików, lamp, powstaje kooperując ze znamymi firmami; takimi jak: Rosenthal, Ceramica Bardelli. Bitossi, Kartell. Wszystko to w stonowanej graficznej formie ilustrowanej czernią i bielą. Magiczny i unikalny sposób jest rozpoznawalny gołym okiem dla marki Fornasetti. Kiedy znajdziemy się w ich posiadaniu, 
z pewnością możemy podnieść swoją wartość moralną wydając o sobie świadectwo dobrego gustu. :)

Warto odwiedzić pięknie zaprojektowaną (samą w sobie) stronę oficjalną www.fornasetti.com

Przedmioty dostępne w sprzedaży, w Concept Storach na całym świecie:

www.10corsocomo.com

www.hornandmore.pl

www.serie-noire.fr

www.farfetch.com


4 komentarze:

 1. Great post!

  http://helderschicplace.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. fajny pomysł ta toaletka!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post :)
  obs=obs? zacznij, a na pewno się odwdzięczę :)
  http://dreamsstation.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. These are really impressive ideas in about blogging.
  You have touched some fastidious points here.
  Any way keep up wrinting.

  my blog post; www

  OdpowiedzUsuń